RapSzukam - Polski rap, polski hip-hop
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Pierwszy raper… nie było jeszcze stringów

Go down

Pierwszy raper… nie było jeszcze stringów Empty Pierwszy raper… nie było jeszcze stringów

Pisanie by Admin Wto Paź 16, 2018 11:09 pm

Za pierwszego rapera w Polsce, pół żartem pół serio uważa się Franka Kimono, którego piosenki już w latach 80-tych były bardziej „mówione” niż śpiewane. Za tym niecodziennym i bijącym rekordy popularności projektem stoi nie tylko kończący w tym miesiącu 72 lata Piotr Fronczewski, ale także kilka innych osób.

Franek Kimono
Głównym pomysłodawcą projektu Franek Kimono jest Andrzej Korzyński. Kolejni dwaj, Mariusz Zabrodzki i Sławomir Wesołowski byli odpowiedzialni za całą aranżację i brzmienie. Za teksty odpowiadali Krzysztof Gradowski i Andrzej Korzyński. Współpracę Piotrowi Fronczewskiemu zaproponowano podczas jego pracy nad ścieżką dźwiękową do filmu „Akademia Pana Kleksa”. Początkowe założenia, czyli parodia stylu disco zatoczyła szersze kręgi i utwory „mówione” przez Piotra Fronczewskiego są uznawane dzisiaj przez niektórych za pierwsze rapowe kawałki, a sam aktor, a właściwe wykreowana przez niego postać za pierwszego rapera w Polsce. Można dodać, że cała stylizacja projektu miała związek z panującą w latach 80-tych modą na wschodnie sztuki walki. Miało to związek z premierą filmu „Wejście smoka” z Bruce’em Lee.



Kpina z subkultury disco
„King Bruce Lee karate mistrz” to jeden z największych przebojów wylansowanych przez Franka Kimono. Ukazał się w 1983 roku, a rok później trafił na płytę winylową. W kolejnych latach 1991, 1999, 2008 pojawiły się reedycje na CD. Innymi utworami, które zdobyły duży rozgłos są „Dysk Dżokej” oraz „Ja jestem Menago”. Wydana przez wytwórnię Tonpress pierwsza płyta Franka Kimono, która była kpiną z subkultury disco bardzo dobrze przyjęła się w… klubach. Single z krążka królowały też na listach przebojów a sam Piotr Fronczewski przekonał się wtedy czym jest prawdziwa popularność. Nie dawano mu spokojnie zjeść w restauracji a na stacjach benzynowych lano „do pełna”. Warto też wspomnieć jak wyglądała promocja albumu. Na kilka minut wstrzymano ruch uliczny na warszawskim Nowym Świecie, a kordon samochodów przejechał z „Bristolu” do Empiku. Z dachu budynku Franka Kimono do miejsca, gdzie miał podpisywać płyty eskortowała brygada policyjna .

Po ogromnym sukcesie, kilka lat później w 1998 roku Piotr Fronczewski wydał kolejną płytę „Toczy się życie – Powrót Mistrza”. Nie osiągnęła ona sukcesu, być może dlatego, że w projekt nie był zaangażowany twórca Franka Kimono, Andrzej Korzyński.


W Aucie
Na wydanej w grudniu 2007 roku płycie TPWC „Teraz pieniądz w cenie” ukazał się bijący rekordy popularności utwór „W aucie”. Sokół i Pono zdecydowali się zaprosić do kawałka Franka Kimono, co było strzałem w dziesiątkę. Całe nagranie nawiązuje do postaci tworzonej przez Piotra Fronczewskiego i jego pierwszej płyty. Piosenka zdobyła ponad 27 mln odsłon i królowała przez wiele tygodni na listach przebojów. Przez samych twórców utwór jest traktowany jako „Żart muzyczny”.

Americano, pseudo po tacie
Handlował waflem na plaży w Juracie
Miał cztery budki z hamburgerami
Jak była draka, cała sala szła za nami
Skąd mam Wranglery, heh, pyta się ona
Ja się uśmiecham i mówię: Baltona
Weź daj mi rękę, słodka jak z miodu
Wezmę cię w aucie na sto różnych sposobów


Piotr Fronczewski
8 czerwca 2018 roku ten genialny polski aktor skończył 72 lata. Raczej trudno będzie mu już znów wcielić się w rolę typowego warszawskiego cwaniaczka i cinkciarza z lat 80-tych, dlatego projekt Franek Kimono możemy uznać raczej za zakończony. Ostatnie informacje na temat tego projektu pochodzą z października 2017 roku. „W Chorzowie miało miejsce spotkanie autorskie z Andrzejem Korzyńskim zorganizowane z okazji wydania przez GAD Records muzyki z filmów „Akademia Pana Kleksa” oraz „Wielki Szu”. Jako że właśnie z tymi dwoma filmami wiąże się postać Franka Kimono, nie umknęło to uczestnikom spotkania” – możemy przeczytać na oficjalnej stronie projektu franekkimono.com.

Admin
Admin

Liczba postów : 22
Join date : 10/07/2015

https://rapszukam.forumpl.net

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach